Katicavirág, borzaskata (Nigella)
A sárga katicavirág (Nigella orientalis) és a borzaskata (Nigella damascena) a katicavirágok családjába tartozó, nem sok gondoskodást igénylő, mégis gyönyörű, csillagvirágú egynyári növények.

Mind a(z) 5 találat megjelenítve
Mind a(z) 5 találat megjelenítve
A Nigella jellemzői
- Virág: Csillag alakú, általában hideg színárnyalatú. Virágzási időszaka július-szeptember közé esik. Terméseit díszítő elemként használják szárazvirág-csokrokban.
- Alak: Kb. 50-70 cm magas, erőteljes növekedésű.
- Levél: Vékony, szálas levélzete “borzas” külsőt kölcsönöz a növénynek.
- Tenyészhely: Napos és meleg helyen, tápanyagban dús talajban érzi igazán jól magát, de a tápanyagban szegény. homokos-agyagos talajban is megél.
A Nigella felhasználása, ültetése, gondozása
- Felhasználása: Természethű kertekbe, illetve mező kompozíciókba ajánljuk. Termését felhasználják szárazvirág csokrokban.
- Kültéri vetés: Közvetlenül a virágágyba március-április környékén, de mindenféleképpen a fagyok elmúltával. A talaj felső rétegét gazoljuk ki, szórjuk rá komposztot, egyengessük el. A magokat sűrűn szórjuk rá, és gereblyézzük bele a a földbe (nem baj, ha a magokat nem fedi teljesen földréteg). A talajt tartsuk nedvesen. Amikor a magoncok kb. 5 cm magasra nőnek, akkor ritkítsuk meg őket, hogy egymástól kb 10 cm-re legyenek. Ha szakaszosan, kb. 4 hetente elszórunk újabb magokat, akkor hosszabb ideig gyönyörködhetünk a a katicavirágok szépségében, mert mindig lesz egy éppen virágzó növény!
- Beltéri vetés: A katicavirág nem viseli jól az átültetést, ezért rögtön a szabad földbe, a végleges helyükre szórjuk el a magokat!
- Gondozás: Ha a növények kifejlődtek, nem igényelnek különösebb gondozást, trágyázni nem kell. Száraz időben érdemes hetente egyszer-kétszer meglocsolni. Ha a virágokat nem vágjuk le, akkor elszórt magvairól könnyen szaporodik.
- Betegségek: Károkozóknak és növénybetegségeknek jól ellenáll.
- Figyelem: Ugyan vannak ehető változatai is a növénynek, de a legtöbb borzaskata fajta mérgező!