Ízletes, édes, fehér húsú körte, szeptember végén érik.
A termés jellemzői:
- Érési időszak: szeptember vége – október eleje
- A gyümölcs mérete, húsa, íze: nagy vagy igen nagy méretű, szabálytalan gúla alakú, szabálytalanul hullámos, csúcsa hegyes. Héja vastag, szívós, sima, színe halványzöld, éretten zöldessárga vagy sápadt sárga, nap érte oldalán picit pirosan színezett. Húsa fehér színű, áttetsző, olvadó, bőlevű, kellemes, édes, fűszeres. Súlya kb. 180 g. Leginkább friss fogyasztásra alkalmas.
A (vadkörte alanyú) körtefa jellemzői:
- Alak: Fája közepes növekedési erélyű, koronája fiatal korban felfelé törekvő, korosodva enyhén szétterülő. Lombozatát nagy, fényes levelek alkotják. Korán termőre fordul, kiegyenlítetten és bőven terem, téli fagyokkal szemben jól ellenáll.
- Virág: Fehér színű.
- Termékenység: Porzópárjai: Conference, Vilmos körte
A körtefa felhasználása és gondozása:
- Tenyészhely: Mérsékelten meleg. Tápdús, enyhén meszes talajban érzi jól magát.
- Locsolása: Locsolást igényel. Vízigényes (min. évi 700 mm csapadék).
- Metszése: Február-március környékén, rügyfakadás előtt. A főágakaat 3-5 rügyre érdemes visszavágni, ezzel elősegítve az erőteljes fejlődést.
- Betegségek, érzékenységek: Körtevarrasodás, körterozsda, kártevők.
- Gondozása: Érdemes permetezni. A permetezés időszaka a rügyezéstől a sziromhullásig tart.
A szabadgyökerű körtefa ültetése:
- Ültetési ideje: A szabadgyökerű példányok ültetési ideje októbertől tart a lombhullatást követő hűvös, de fagymentes időben, akár télen is. A kiszállítást követően minél hamarabb ültessük el, addig pedig eredeti csomagolásában, hűvös és nyirkos helyen tároljuk, mindenféleképpen óvjuk a naptól és a széltől.
- Ültetési tőtávolság: Kb. 5-6 méter.
- Ültetési lépések:
- Az ültetés előtt legalább 24 óráig áztassuk vízbe a gyökérzetet.
- A szabadgyökerű példányoknak 80x80x80 cm-es ültetőgödröt ássunk. Minél rosszabb minőségű a talaj, érdemes annál nagyobb gödröt ásni. Kerüljük a trágyázást, mivel az elpusztíthatja a fa gyökerét! (Ha nagyon rossz minőségű a talaj, akkor a gödör aljába tehetünk lassan oldódó műtrágya tablettát vagy komposztot).
- Ezután helyezzünk bele a gödörbe a szabadgyökeres fát úgy, hogy a szemzés helye az uralkodó szél irányával szemben álljon, és töltsük fel földdel. Ügyeljünk rá, hogy a legfelső gyökérzetet is vastagon (5-10 cm) fedje föld. Az oltás helye a föld fölé kerüljön. Figyeljünk rá, hogy a talajt tömören nyomkodjuk gyökérzet köré.
- Az őszi ültetéskor az oltás helyét földdel kupacoljuk be. Az őszi ültetést követően a fát locsolni nem feltétlenül kell, de érdemes.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.