A Konstantinápolyi – birs október elején-közepén érik. Termése közepes méretű 200-250 gramm, felülete molyhos, igen illatos. Húsa lédús, jellegzetesen édes-savas.
A termés jellemzői:
- Érési időszak: október elején-közepén érik.
- A gyümölcs mérete, húsa, íze: Gyümölcse közepes méretű 200-250 gramm, felülete molyhos, igen illatos. Húsa lédús, jellegzetesen édes-savas. Ajánlott friss fogyasztásra, befőzésre, ivólé és birsalmasajt készítésre is.
A (BA29 alanyú) birs jellemzői:
- Alak: Viszonylag alacsony, 5-8 méter magasra megnövő, 4-6 méter széles koronájú, lombhullató fa.
- Virág: Korán virágzik, fehér színű.
- Termékenység: Porzópárja: Bereczki birs
- Nagyon ellenálló betegségekkel szemben, de a fagyra érzékeny.
A birs felhasználása és gondozása:
- Tenyészhely: Melegigényes. Homokos talajon is jól fejlődik. Savanyú talajon termése kevésbé ízletes.
- Locsolása: Szárazság idején érdemes öntözni, hogy a termés bőséges és egészséges legyen.
- Metszése: Február-március környékén, rügyfakadás előtt. A főágakaat 3-5 rügyre érdemes visszavágni, ezzel elősegítve az erőteljes fejlődést.
- Betegségek, érzékenységek: Monília, levél feketefoltosság, kártevők.
- Gondozása: Érdemes permetezni. A permetezés időszaka a rügyezéstől a sziromhullásig tart.
A szabadgyökerű birs ültetése:
- Ültetési ideje: A szabadgyökerű példányok ültetési ideje októbertől tart a lombhullatást követő hűvös, de fagymentes időben, akár télen is. A kiszállítást követően minél hamarabb ültessük el, addig pedig eredeti csomagolásában, hűvös és nyirkos helyen tároljuk, mindenféleképpen óvjuk a naptól és a széltől.
- Ültetési tőtávolság: Kb. 3-5 méter.
- Ültetési lépések:
- Az ültetés előtt legalább 24 óráig áztassuk vízbe a gyökérzetet.
- A szabadgyökerű példányoknak 80x80x80 cm-es ültetőgödröt ássunk. Minél rosszabb minőségű a talaj, érdemes annál nagyobb gödröt ásni. Kerüljük a trágyázást, mivel az elpusztíthatja a fa gyökerét! (Ha nagyon rossz minőségű a talaj, akkor a gödör aljába tehetünk lassan oldódó műtrágya tablettát vagy komposztot).
- Ezután helyezzünk bele a gödörbe a szabadgyökeres fát úgy, hogy a szemzés helye az uralkodó szél irányával szemben álljon, és töltsük fel földdel. Ügyeljünk rá, hogy a legfelső gyökérzetet is vastagon (5-10 cm) fedje föld. Az oltás helye a föld fölé kerüljön. Figyeljünk rá, hogy a talajt tömören nyomkodjuk gyökérzet köré.
- Az őszi ültetéskor az oltás helyét földdel kupacoljuk be. Az őszi ültetést követően a fát locsolni nem feltétlenül kell, de érdemes.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.