A Mutsu alma gömbölyű, húsa sárgásfehér színű, lédús, ropogós. Héja fényes, mérsékelten viaszos, kemény, eleinte zöld, majd éretten sárgásfehér vagy sárga színű.
A termés jellemzői:
- Érési időszak: Október
- A gyümölcs mérete, húsa, íze: Nagy méretű (kb 230-300 gramm), gömbölyű, húsa sárgásfehér színű, lédús, ropogós. Héja fényes, mérsékelten viaszos, kemény, eleinte zöld, majd éretten sárgásfehér vagy sárga színű. Jól tárolható, kiváló ízét, kellemesen üde savasságát, jó hús-állagát egészen késő tavaszig megőrzi, íze és színe is a tárolás alatt alakul ki véglegesen.
A fa jellemzői (MM106-os alany):
-
- Termékenység: Részben öntermékeny. Porzópárok: Gala, Gloster, Jonatán, Golden Delicious, Idared.
- Alak: Fája fiatal korban erősen növekszik és elég nagy lomkoronát nevel. Nem lehet belőle kordont, vagy egyéb intenzív formát nevelni. Későn fordul termőre, de rendkívül ellenálló és hosszú az élettartama. 3-4 méter magas. Koronája nagy térfogatú, kissé szétterülő.
- Levél, virág: Levele kicsi, fényes, kanalasan összehajló, molyhos fonákú. Virága fehéres rózsaszín. A virágzás időszaka: április közepe-május eleje.
- Tenyészhely: Mérsékelten hűvös, csapadékos éghajlatot és napos helyet kedvel. Az MM106-os alanyok jól fejlődnek homokos talajon is, de a nagyon hideg és nyirkos talajba ültetésüket kerüljük. A nitrogénben gazdag talaj növeli a lisztharmat kialakulásának az esélyeit.
- Metszése: Metszése 1-3 éves korában koronaalakító, a 4. évtől fenntartó metszésből áll, melynek ideje február-március. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek.
- Gondozása (locsolás, permetezés): Tavasszal hetente, nyáron akár naponta is locsoljuk. Érdemes permetezni. A permetezés időszaka a rügyezéstől a sziromhullásig tart.
- Betegségei: almalisztharmat, varasodás, monília, gyökérzetet, fás részt fogyasztó rovarok (cserebogár pajor, kéregmoly), lombot fogyasztó rovarok (levélbarkó, sodrómoly, gyapjaslepke).
A szabadgyökerű almafa ültetése:
- Ültetési ideje: A szabadgyökerű példányok ültetési ideje októbertől tart a lombhullatást követő hűvös, de fagymentes időben, akár télen is. A kiszállítást követően minél hamarabb ültessük el, addig pedig eredeti csomagolásában, hűvös és nyirkos helyen tároljuk, mindenféleképpen óvjuk a naptól és a széltől.
- Ültetési tőtávolság: Kb. 5 méter.
- Ültetési lépések:
- Az ültetés előtt legalább 24 óráig áztassuk vízbe a gyökérzetet.
- A szabadgyökerű példányoknak 80x80x80 cm-es ültetőgödröt ássunk. Minél rosszabb minőségű a talaj, érdemes annál nagyobb gödröt ásni. Kerüljük a trágyázást, mivel az elpusztíthatja az almafa gyökerét! (Ha nagyon rossz minőségű a talaj, akkor a gödör aljába tehetünk lassan oldódó műtrágya tablettát vagy komposztot).
- Ezután helyezzünk bele a gödörbe a szabadgyökeres fát úgy, hogy a szemzés helye az uralkodó szél irányával szemben álljon, és töltsük fel földdel. Ügyeljünk rá, hogy a legfelső gyökérzetet is vastagon (5-10 cm) fedje föld. Az oltás helye a föld fölé kerüljön. Figyeljünk rá, hogy a talajt tömören nyomkodjuk gyökérzet köré.
- Az őszi ültetéskor az oltás helyét földdel kupacoljuk be. Az őszi ültetést követően a fát locsolni nem feltétlenül kell, de érdemes.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.