Az alábbi lépésekkel megmutatjuk, mit tegyél, hogy megvásárolt szabadgyökerű rózsáid biztonsággal megeredjenek. A tavaszi ültetés pár kiegészítő lépést igényel az őszi megszokott telepítéshez képest, a hirtelen meleg nagyobb odafigyelést igényel, ezért kövesd az alábbi javaslatainkat:
Ültetés előtt
Ha a kiszállított szabadgyökerű rózsákat kézhezvétele után nem tudod azonnal elültetni, akkor tartsd azokat az eredeti csomagban párás, hűvös, fagymenetes körülmények között, vagy helyezd átmeneti helyre tőzeges, nyirkos, félárnyékos körülmények közé a kert egy eldugott sarkában, és gondoskodj róla hogy a közeg ne száradjon ki. A legjobb azonban, ha 1 héten belül a végleges helyre kerülnek.
Szabadgyökerű rózsa ültetési időszaka ősszel
Megfelelő időszak október közepétől november végéig.
Szabadgyökerű rózsa ültetési időszaka tavasszal
Megfelelő időszak március közepétől április közepéig.
Szabadgyökerű rózsa ültetése
- A gyökereket vágd vissza kb. 20-30 centiméteresre és a szárakat is metszd vissza hasonló méretűre. Éles metszőollót használj a vágáshoz.
- A rózsatövet az ültetés előtt 12-24 órára áztasd vízbe úgy, hogy az oltás helye is víz alatt legyen.
- Készítsd el az ültetőgödröt megfelelő mélységűre és szélességűre, hogy a gyökerek kényelmesen elférjenek. Ha nagyon száraz a föld, akkor az üres gödröt töltsd meg vízzel és hagyd, hogy felszívja a vizet a környező talaj. Ha nyirkos a föld, akkor ezt a lépést el is hagyhatod.
- Az ültető gödörbe úgy helyezd el a tövet, hogy az oltási pont 3-5 centire a föld alá kerüljön. Ez megóvja a széltől, amely a növény kiszáradását okozhatja. Ügyelj, hogy a rózsa függőleges maradjon, kivéve a futó- és kúszórózsát, amit ne egyenesen, hanem ferdén ültess a támaszték felé.
- Apránként töltsd vissza a porhanyós, apró szemcsés, jó minőségű, tápdús kerti földet. Ha a talaj tápanyagban szegény, akkor csak érett, komposztált trágyát vagy lassan lebomló műtrágyát használj. Az adagolásnál tartsd be a gyártó utasításait, mivel a nagy mennyiségű trágya kiégetheti a növényt! Ha nem vagy biztos a műtrágya alkalmazásában, akkor a trágyázással várj, míg a növény igazán beindul és egy kicsit megerősödik. Picit rázogasd a tövet, hogy a föld mindenhova bekerüljön a gyökerek közé, de ne rángasd, mert a gyökerek megszakadhatnak!
- Ha már legalább 3/4-ig telítetted, akkor iszapold be alaposan. Mielőtt teljesen feltöltenéd, hagyd, hogy a víz felszívódjon. A rázogatás most is segíthet a jobb tömörödés eléréséhez.
- A rózsatövet 20 cm magasan kupacold fel földdel, hogy megóvd a kiszáradástól: széltől, napsütéstől. Ez mind az őszi, mind tavaszi ültetésnél fontos!
- Ha ősszel telepítetted a rózsát, akkor a kitakarást a fagyok elmúltával elvégezheted, de a tavaszi ültetésnél várj 6-8 hetet.
Tavasszal előfordulhat, hogy a csomagban lévő rózsák szárain már éledő, de gyenge bimbók vannak, amelyek a hirtelen melegtől és napsütéstől leszáradhatnak. Ne ijedj meg ettől, hamar megjelennek majd az új, életerős rügyek, amelyekből már tartós levélzetet fejlődik. Javasolt az első virágokat még bimbóban levágni, ami segíti a későbbi dúsabb virágzást és erősebb fejlődést.