A Szentesi rózsa – naspolya október végétől érik. A legkorábban érő naspolya fajta és a legfinomabb is.
A termés jellemzői:
- Érési időszak: Október végétől érik, a terméseket sötét helyen 4-6 hét alatt lehet utóérlelni.
- A gyümölcs mérete, húsa, íze: A gyümölcs körte alakú, világosbarna, kb. 22-30 gramm. A legkorábban érő naspolya fajta és a legfinomabb is. Megérve frissen fogyasztva vagy konyhai feldolgozásra alkalmas.
A (BA29 alanyú) naspolya jellemzői:
- Alak: A naspolya a rózsafélék családjába tartozó növény. Koronája szétterülő. Sötétzöld lombja ősszel bronzosra színeződik majd lehullik. Magassága 4-5 m, korona átmérője 5-6 m
- Virág: Dekoratív virágai májusban nyílnak.
- Termékenység: Öntermékeny, de más fajtával bőségesebb termés, pl. Holland óriás
A naspolya felhasználása és gondozása:
- Tenyészhely: Jó víz- és levegőgazdálkodású, tápanyagban gazdag, középkötött talaj ideális a számára. A szélsőségesen száraz vagy erősen kötött talajokon nem fejlődik megfelelően.
- Fényigény: Nagy fényigényű növény. Jó termés csak megfelelő napsütés esetén érhető el.
- Locsolása: Szárazság idején érdemes öntözni, hogy a termés bőséges és egészséges legyen.
- Metszése: Az elhalt vagy gyenge ágakat kell eltávolítani.
- Betegségek, érzékenységek: lisztharmatra kevésbé fogékony
- Gondozása: Szárazság idején érdemes öntözni
A szabadgyökerű naspolya ültetése:
- Ültetési ideje: A szabadgyökerű példányok ültetési ideje októbertől tart a lombhullatást követő hűvös, de fagymentes időben, akár télen is. A kiszállítást követően minél hamarabb ültessük el, addig pedig eredeti csomagolásában, hűvös és nyirkos helyen tároljuk, mindenféleképpen óvjuk a naptól és a széltől.
- Ültetési tőtávolság: Kb. 2-3 méter.
- Ültetési lépések:
- Az ültetés előtt legalább 24 óráig áztassuk vízbe a gyökérzetet.
- A szabadgyökerű példányoknak 80x80x80 cm-es ültetőgödröt ássunk. Minél rosszabb minőségű a talaj, érdemes annál nagyobb gödröt ásni. Kerüljük a trágyázást, mivel az elpusztíthatja a fa gyökerét! (Ha nagyon rossz minőségű a talaj, akkor a gödör aljába tehetünk lassan oldódó műtrágya tablettát vagy komposztot).
- Ezután helyezzünk bele a gödörbe a szabadgyökeres fát úgy, hogy a szemzés helye az uralkodó szél irányával szemben álljon, és töltsük fel földdel. Ügyeljünk rá, hogy a legfelső gyökérzetet is vastagon (5-10 cm) fedje föld. Az oltás helye a föld fölé kerüljön. Figyeljünk rá, hogy a talajt tömören nyomkodjuk gyökérzet köré.
- Az őszi ültetéskor az oltás helyét földdel kupacoljuk be. Az őszi ültetést követően a fát locsolni nem feltétlenül kell, de érdemes.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.